معرفی کانون وبلاگ‌نويسان افغانستان

این مطلب، قبلا در کابل پرس نشر شده است.

وقت آن رسیده که “کانون وبلاگ‌نویسان افغانستان“((http://afghanpenlog.blogspot.com یا بصورت خلاصه “پن‌لاگ افغانستان” (Afghan PenLog) را معرفی کنیم. کانون وبلاگ نویسان افغانستان به دو زبان صفحه فعال انترنتی دارد. به این شکل:
به زبان دری http://afghanpenlog.blogspot.com
به زبان انگلیسی http://afghanpenlog-en.blogspot.com

این کانون به کوشش جمعی از وبلاگ‌نویسان افغانی از افغانستان و خارج ساخته شده است. اعضای این کانون به زودی معرفی خواهند شد و به آنها امکان داده خواهد شد تا در صفحه پن‌لاگ دسترسی و یادداشت‌هایی شان را چه بصورت خلاصه یا کامل نشر کنند. کانون وبلاگ‌نویسان افغانستان مربوط به وب‌نویسان و وبلاگ‌نویسانی هستند که وبلاگ‌های شان فعالند و حداقل در ماه یک بار بروز می‌شوند. پن‌لاگ افغانستان به زودی اساسنامه‌اش توسط وبلاگ‌نویسان فعال آماده خواهد شد و در صفحه اصلی پن‌لاگ به نشر خواهد رسید. در ضمن لینک ثابت برای دانلود اساسنامه در گوشهء از صفحه اصلی درج خواهد شد تا وبلاگ‌نویسان به نوبه خود بند و ماده‌ی به آن بیافزایند.

کانون وبلاگ‌نویسان افغانستان کوشش خواهد کرد تا دوره‌های آموزشی وبلاگ‌نویسی را در کابل دایر کرده و از تمام فرهنگیان و ژورنالیستان دعوت خواهد کرد تا در این کانون بپیوندند. برای دایر کردن کارگاه‌های آموزشی پن‌لاگ افغانستان نیاز به کمک دارد. از تمام کسانی که علاقمندند به پن‌لاگ افغانستان کمک کنند خواهش می‌شود به این آدرس در تماس شوند: afghanpenlog@yahoo.com

پن‌لاگ جایی برای وبلاگ‌های افغانستان
پن‌لاگ افغانستان جایی است برای انعکاس وسیع از نظرهای نویسندگان وبلاگ‌های افغانستان. در قسمت راست وبلاگ تمام وبلاگ‌های افغانستان لیست خواهند شد که البته بخش عمدهء از وبلاگ‌ها افغانستان، خصوصا آنهای همیشه بروز می‌شوند لیست شده‌اند. آن عده از وبلاگ‌های که از قید قلم جمع‌کننده افتاده است خواهشمندیم که به این آدرس afghanpenlog@yahoo.com تماس گرفته و علاقمندی خویش را نسبت به عضو شدن در کانون ابراز دارند. لازم به تذکر است، کسانی در پن‌لاگ عضو خواهند شد که حداقل یک وبلاگ داشته باشد و یا عضوی یکی از سایت‌های باشد که نویسنده مذکور دایما در آن ب‌نویسد.

نحوه کار بلاگ‌ رولینگ
در ستون راست صفحه پن‌لاگ افغانستان، لیست از وبلاگ‌های افغانستان افزود شده است که بصورت اتوماتیک آنهایی که بروز می‌شوند بالا می‌آیند و بزرگ یا همان بولد می‌شوند. این یکی از سهولت‌های صفحه پن‌لاگ است که به وبلاگ‌نویسان و خواننده‌های وبلاگ‌ها داده شده است. بدینصورت هر خواننده و یا وبلاگ‌نویس مجبور نیست تمام وبلاگ‌های افغانستان را بصورت دانه دانه ببیند که کدام یکی بروز شده و مطلب جدیدی را بخواند. بلاگ رولینک صفحه پن‌لاگ افغانستان این امکان را ساده کرده است بصورتی که هرگاه خواننده‌ی وارد صفحه پن‌لاگ افغانستان بشود، متوجه می‌شود که کدام یکی از وبلاگ‌های افغانی بروز شده‌اند. پس نیاز نیست صاحبان وبلاگ برای اطلاع دادن از بروز شدند وبلاگش به خوانندگان وبلاگش امیل بزند و یا هم در وبلاگ‌های خوانندگانش رفته یکی یکی اطلاع بدهد که بروز است. کافی است در صفحه پن‌لاگ افغانستان وارد شده و وبلاگ‌ش را پینگ کرده تا موتور بلاگ‌ رولینگ آن را خوانده و در شمار از وبلاگ‌های بروز شده قرار دهد.

وبلاگ بروز شده در 24 ساعت بصورت بزرگ یا بولد نشان داده خواهد شد. بعد از 24 ساعت از حالت بزرگنمایی و یا همان بولد خارج شده و به فونت عادی نشان داده خواهد شد. وبلاگ‌های که در فاصلهء چند دقیقه و یا ساعت بروز می‌شوند به نوبه خود در صدر قرار می‌گیرند. اینطور نیست که وبلاگ فلانی که پرخواننده است همیشه در صدر قرار بگیرد بلکه بستگی به بروز شدند هر چند بار در روز و یا هفته دارد.

جهت بروز شدن وبلاگ چه کار باید کرد؟
بلاگ رولینگ صفحه پن‌لاگ افغانستان از کجا متوجه می‌شود که وبلاگ شما بروز شده است؟ برای بروز کردن و در صدر قرار دادن وبلاگ تان چند راه دارید:

1) شما باید عضو پن‌لاگ افغانستان باشید.

2) وبلاگ شما باید در لیست بلاگ رولینگ صفحه پن‌لاگ افغانستان اضافه شده باشد.

3) قبل از همه، لینک کانون وبلاگ نویسان افغانستان را در صفحه خود قرار داده باشید.

4) به صفحه بلاگ رولینگ رفته و بطور دستی عنوان وبلاگ و URL که همان لینک و یا آدرس اصلی وبلاگ شما باشد داخل کرده و کلید پینگ را فشار داده تا وبلاگ شما در لیست تازه‌ترین وبلاگ‌های بروز شده قرار بگیرد.

5) آخرین مرحله برای بروز کردن وبلاگ این است که شما عضو صفحه پن‌لاگ بوده و دسترسی به قسمت مدیریت یا نشر یادداشت در صفحه اصلی پن‌لاگ افغانستان را داشته باشید که در این صورت شما عنوان مقاله، شعر و یا هم یادداشت تان را همرا با مختصر معرفی و در آخر لینکی از مطلب نشر شده را قرار می‌دهید و نویسنده را به وبلاگ تان می‌کشانید.

ناگفته نماند که در قسمت عضو شدند و نشر کردن یادداشت‌های کوتاه آموزشی مفید و مختصری که مربوط به مسایل افغانستان بوده و در صفحه پن‌لاگ افغانستان قرار است به نشر برسد، از تمام وبلاگ‌نویسان خواهش مندیم که به کانون بپیوندند و خود شان را عضو اصلی کانون بپندارند. کانون وبلاگ نویسان افغانستان جایی شخصی کسی نیست بلکه جایی است عمومی برای انعکاس نظرات و انتقادات نویسندگان و وبلاگ‌نویسان افغانستان. ناگفته نباید گذاشت که کانون مربوط به وبلاگ‌نویسان خواهد بود روزنامه‌نگاران و یا کسانی که در آژانس‌های خبری کار می‌کنند نمی‌توانند عضو شوند مگر اینکه دارای وبلاگی باشند که آنهم حداقل یک بار در ماه بروز شود.

دفاع از آزادی بیان
کانون وبلاگ‌نویسان افغانستان دفاع از آزادی بیان را سر لوح خود قرار داده و با سانسور انترنتی مبارزه خواهد کرد و در صورت تهدید و ارعاب نویسندگان و وبلاگ‌نویسان بصورت رسمی به مراجع قانونی و حقوقی، خصوصا به سازمان‌های حقوق بشر و سازمان‌های دفاع از آزادی بیان و حمایت از وبلاگ‌نویسان و روزنامه‌نگاران آزاد تماس خواهد گرفت و بصورت جدی مسایل را دنبال خواهد کرد. کانون وبلاگ‌نویسان افغانستان کوشش خواهد نمود تا حمایت تمام سازمان‌های دفاع از حقوق وبلاگ‌نویسان و روزنامه‌نگاران را جلب کرده و در صورت نیاز با آنها مکاتبه خواهد نمود. پن‌لاگ افغانستان از تمام حقوق وبلاگ‌نویسان افغانستان دفاع خواهد کرد و یکی از مدافعین سرسخت آزادی بیان خواهد بود.

کوشش به اعتلای فرهنگی کشور
پن‌لاگ افغانستان نسبت به اعتلای فرهنگی کشور سخت کوشا و پابند خواهد بود و تا توان دارد برای پیشبرد اعتلای فرهنگی تلاش خواهد نمود. هدف از ایجاد کانون وبلاگ‌نویسان اعتلای فرهنگی است. کانون وبلاگ‌نویسان افغانستان در صورت دریافت کمک، کوشش خواهد نمود تا کارگاه‌های آموزشی را در مناطق مختلف افغانستان مانند کابل، هرات، قندهار، جلال‌آباد، غزنی، بامیان، قندوز، بدخشان، شبرغان، سر پل و مزار شریف برگزار کند. کانون وبلاگ نویسان افغانستان کوشش خواهد کرد تا وبلاگ‌نویسی را به زبان پشتو رایج سازد. کانون وبلاگ‌نویسان در صورت دریافت کمک، کوشش خواهد نمود تا سرویس مستقلی برای وبلاگ‌های افغانستان ایجاد کرده و امن بودن وبلاگ‌ و متحوای وبلاگ‌ها را به نویسندگان اطمینان دهد.

مسئولیت متحوای وبلاگ‌ها
کانون وبلاگ‌نویسان افغانستان در قبال لینک داشتن در صفحه و یا پخش بخشی کوچک از مقالهء که قبلا در وبلاگ نویسنده و یا جایی دیگری به نشر رسیده و در صفحه پن‌لاگ افغانستان به صورت خلاصه که جهت بروز شدن نشر شده باشد هیچ مسئولیتی نسبت به محتوا را ندارد البته در صورتی مواجه شدن نویسنده با مشکلی به حمایت و دفاع از او ایستادگی خواهد کرد.

بخش آموزش
کانون وبلاگ‌نویسان افغانستان، کوشش خواهد کرد تا با برگزاری کارگاه‌های آموزشی تمام مراحل ایجاد وبلاگ، ویرایش کدهای HTML، ساختن و ویرایش قالب‌های وبلاگ، بخش مدیریت، نشر یادداشت، خلاصه نویسی، نحوه نوشتن در وبلاگ، لینک گذاشتن، لینک گذاشتن وبلاگ‌های دیگر، گذاشتن صدا و تصویر و هم چنین نحوه پادکست را آموزش خواهد داد. پن‌لاگ افغانستان کوشش خواهد نمود تا به وبلاگ‌نویسان نحوه ایجاد ویدیو بلاگ و فوتو بلاگ را آموزش داده و تیمی از آموزگارانی را بصورت حرفه‌ای تعلیم خواهد داد تا با برگزاری کارگاه‌های آموزشی در ولایات اهتمام ورزند. کانون وبلاگ افغانستان کوشش خواهند نمود تا با دریافت کمک به زودی حلقه از وبلاگ‌نویسان افغانستان را بصورت گروهی در سه زبان: دری، پشتو و انگلیسی از نقاط مختلف افغانستان ایجاد خواهد کرد.

ارتباط با بلاگرهای خارجی
یکی از اهداف کانون وبلاگ‌نویسان افغانستان خصوصا بخش انگلیسی آن این خواهد بود که پلی ارتباطی بین وبلاگ‌نویسان افغانستان و بقیه دنیا ایجاد کند. کوشش کانون این خواهد بود که نویسندگانی را در قسمت داشتن وبلاگ به زبان انگلیسی تشویق کند و حداقل مقاله‌های که بتواند برای وبلاگ‌نویسان و خوانندگان صفحه انگلیسی پن‌لاگ افغانستان جالب باشد ترجمه کند. هدف عمده کانون این خواهد بود که تصویر جدیدی از افغانستان نوین برای دنیای خارج ارائه کرده و به دنیا بگوید که افغانستان دیگر لانه‌ القاعده و تروریست‌ها نیست و افغانستان را فراموش نکنند. پن‌لاگ افغانستان به تمام عقاید و مذاهب احترام گذاشته و در حفظ آن هم کوشش خواهد نمود. پن‌لاگ افغانستان برای جلب توجه مخاطبان خارجی‌اش دست به پخش اخبار و مقاله‌های مهم و دست اول خواهد زد.

البته ناگفته نماند که یکی از اهداف پن‌لاگ افغانستان داشتن ارتباط محکم با وبلاگ نویسان ایران خواهد بود.

از تمام وبلاگ‌نویسان و وب‌نویسان خواهشمندیم اگر انتقاد و یا پیشنهادی دارند با ما به این امیل آدرس در تماس شوند afghanpenlog@yahoo.com

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: